Kilka ciekawostek o Zimorodku

Kilka ciekawostek o Zimorodku
Pieśń lodu i ognia, tak można opisać wygląd zimorodka.
Nic dziwnego zatem, że jest sławny. Zdecydowana większość osób jest w stanie go rozpoznać na ilustracji, każdy o nim gdzieś słyszał.  Ta ptasia gwiazda jest jednak  skryta, tajemnicza.
By zaobserwować ją na żywo trzeba się postarać i uzbroić w cierpliwość. Jaką historię i ciekawostki ukrywa zimorodek i co o nim piszą?
 
Jan Sokołowski "Ptaki Polski"
Cechy rozpoznawcze: wielkości szpaka, długi dziób, krótki ogon, małe nogi czerwone jak lak. Wierzch ciała pięknie niebieski, spód cynamonowobrązowy.
Nad wodą samotny, spokojny niby wędkarz.
 
 
Spłoszony leci szybko, w linii prostej, jak błękitna strzała, tuż nad wodą, wydając donośny, wysoki w tonie gwizd.
 
Gdzie Występuje Zimorodek i czy zostaje na zimę?
Występuje nad wodami, zwłaszcza strumykami o wysokich urwistych brzegach, w całej Polsce rozpowszechniony, lecz nieliczny. W późnej jesieni i zimie w niektórych okolicach pojawia się częściej na przelotach. Zimorodek jest ptakiem całorocznym i zostaje w Polsce na zimę.
 
Głos Zimorodka: przenikliwy, długi gwizd tjiiit, niekiedy kilkakrotnie i w różnych tonacjach powtarzany, tworzy pewien rodzaj śpiewu.
 
Zimorodek zwyczajny
 
Czym żywi się Zimorodek?
Zimorodek wybiera drobne rybki i owady, na które czatuje, wytrwale siedząc na gałązce lub kołku nad lustrem wody. Na upatrzoną zdobycz rzuca się głową w dół i nurkuje dość głęboko. Rodzinka zimorodków (rodzice i sześcioro lub siedmioro młodych) zjada około 100 ryb dziennie. Sprytny ptak zawsze zjada rybę zaczynając od głowy, by nie utknęła mu w gardle.
 
Gniazdo Zimorodka – a raczej norka: 
Zimorodek wykopuje w stromym urwisku lub w skarpie nad brzegiem wody poziomą norę. Norka ma zwykle około 1m długości. Na końcu poszerzone w „pomieszczenie” wyścielone jest wyplutymi ośćmi ryb.  Jaja: 6-8, białe z połyskiem. Teren, w którym się gnieździł opuszcza w zimie, dopiero gdy strumyk pokryje się lodem.
 
Wymiary zimorodka:
Długość całego ciała bardzo zmienna, przeciętnie około 17cm. Rozpiętość skrzydeł 27 cm, waga około 35g.
 
Zimorodek ptak
 

Kolory Lodu i Ognia - czyli paleta barw zimorodka

Najbardziej charakterystyczną cechą tego ptaka są przepiękne błękitne odcienie, w ilustracji przyrodniczej jest bardzo wdzięcznym tematem. Wierzch ciała niebieskozielony z turkusowym grzbietem i ogonem. Spód ciała i policzki rdzawobrązowe a gardło białe. Przy bliższej obserwacji widać wyraźnie jasnobłękitne nakrapianie na niebieskich fragmentach zimorodka - szczególnie na głowie, i pierwszym rzędzie piór.  Tworząc ilustrację zimorodka posługuję się wieloma kolorami: błękitu, ultramaryny, turkusów
i szmaragdowych odcieni, a nawet fioletami. Natomiast rdzawe części tworzę posługując się czerwienią, pomarańczem i sienną.
 
 
 
Sylwetka zimorodka również jest istotna w oddaniu jego charakteru: Ma nieproporcjonalnie długi i mocny dziób oraz bardzo krótkie nogi i ogon. Co ciekawe długość jego dzioba i głowy stanowi prawie tyle co cały tułów. Jednak mimo swego jaskrawego ubarwienia i charakterystycznemu kształtowi, niełatwo go zauważyć gdy w bezruchu czatuje na zdobycz.
Uwaga - u ptaków tych występuje dymorfizm płciowy, co oznacza, że samice mają praktycznie takie samo ubarwienie jak samce. Jedyną różnicą jaką można się posłużyć przy rozpoznawaniu płci jest nieco czerwonawa żuchwa u samca
 
Samotnik i indywidualista
Wygląda na przyjaznego i sympatycznego ptaka, jednak w rzeczywistości jest bardzo waleczny, zaciekle broni swojego terytorium przed intruzami a w swojej technice jest precyzyjny i niezawodny. Ptaki te prowadzą samotny tryb życia, są mocno związane ze swoim terytorium, z którego agresywnie wypraszają intruzów.
 
Dwie teorie pochodzenia nazwy zimorodka - od ziemi czy od zimy?
Istnieją dwie teorie związane z nazwą tego pięknego ptaka. Jako jedne z nielicznych ptaków gniazdują w samodzielnie wygrzebanych norkach ziemnych, uważa się więc, że pierwotna polska nazwa brzmiała "ziemiorodki", od przychodzenia na świat "w ziemi". Wskazuje to także rosyjska nazwa gatunku:Zimorodok.   Istnieje jednak jeszcze jedna teoria - związana z zimą. Zimorodki widuje się częściej zimą niż latem, kiedy prowadzą bardziej skryty tryb życia, a na tle szaro-białego krajobrazu zimowego te barwne jak klejnoty ptaki bardziej rzucają się w oczy. Możliwe, że przez to kojarzono ich widok z rozmnażaniem się podczas zimy. Niemiecka nazwa Eisvogel - znaczy dosłownie Zimowy ptak. I jedna i druga teoria jest logiczna i prawdopodobna.
 

Mitologii Grecka i dni zimorodka na Morzu Śródziemnym

Wg mitologii greckiej księżniczka Alkione, jedna z Plejad, chciała nosić imię Hery, królowej nieba. Została ukarana za swoje zuchwalstwo i bogowie przemienili ją w zimorodka. Uwija swoje gniazdo nad brzegiem morza, którego brzeg jest stale niszczony przez fale. Bóg wiatru i ojciec księżniczki, Eol, ulitował się nad nią i raz do roku uspokaja wzburzone morze, żeby Alkione mogła wysiedzieć swój lęg.  Ma to miejsce w tzw. dniach zimorodkach, czyli tydzień przed i tydzień po, zrównaniu dnia z nocą, czyli z faktycznym uspokajaniem się wód Morza Egejskiego. Symbolem Alkione stał się zimorodek, chroniący żeglarzy przed uderzeniem pioruna. Według mitologii greckiej Zimorodek kontroluje także fale i pływy mórz.
 
zimorodek, niebieski ptak

 

 

Adam Mickiewicz, "Pan Tadeusz"

wzmianka o zimorodku

A nawet ów dziw lasu, tak rzadko widziany
Halcyjon, a 
na Litwie zimorodkiem zwany,
Który czasem strzelcowi pokaże się w borach
Przez mgłę gałązek, niby w anioła kolorach,
Nad zwierciadłem 
przełomki, piękny i błyszczący
Jak anioł, w równi złote skrzydła 
trzymający –
Nawet ów ptak pięknością zaklęty i dziki
Zbłąkał 
się i nad domu zleciał gołębniki,
A potem nad sadzawki 
w ogrodzie kopane,
Gdzie leszcze, karpie, pstrągi pięknie malowane
Wojski 
kazał powpuszczać, ów ptak z jasnym grzbietem
Poleciał i bił w ryby dziobem jak sztyletem.

 Zimorodek kolorystyka

zimorodek detal


 

 

Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl